پنجشنبه , جولای 18 2019
سرخط خبرها
خانه / فنی و مهندسی / دانلود تحقیق توتون

دانلود تحقیق توتون

دانلود تحقیق توتون

دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل56 کیلو بایت
تعداد صفحات29
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

توتون گیاهى است (نیكوتیانا تاباكوم و نیكوتیانا رستیكا) محتوى نیكوتین، دارویى اعتیادآور كه دو اثر محرك و افسردهكننده را با هم دارد

رایجترین شیوه استعمال توتون، تدخین آن به شكل سیگار است. توتون همچنین به شكل سیگار برگ یا پیپ دود مىشود. به شكل توتون جویدنى جویده مىشود و به شكل انفیه خشك با بینى بالا كشیده شده و یا به شكل انفیهتر بین لبها یا داخل گونه نگاه داشته مىشود. توتون را همچنین مىتوان با حشیش به شكل «سیگارى» تدخین كرد.

تمامى روشهاى استعمال توتون نیكوتین را به بدن منتقل مىكنند. سیگار كشیدن بهعنوان خطرى براى سلامتى قلمداد مىشود و به همین دلیل در بسیارى كشورها سختگیرى در مورد استعمال آن در مكانهاى عمومى افزایش یافته است.

  • منشاء توتون از كجاست

توتون، مدتها قبل از ورود اروپائیان توسط بومیان آمریكا كشت و به شكلى گسترده مصرف مىشده است و پس از ورود اروپائیان به آمریكا به سایر نقاط دنیا منتقل شد.

  • چه كسانى سیگار مىكشند

بالا رفتن آگاهى درباره اثرات منفى سیگار بر سلامتى و افزایش محدودیتها، سیگار كشیدن را در كشورهاى پیشرفته به میزان ثابتى كاهش داده است.

در حالى كه سیگار كشیدن و مصرف سایر انواع توتون در كشورهاى توسعهیافته در حال كاهش است، در كشورهاى در حال توسعه، این میزان روبهافزایش است.

همچنین سیگار كشیدن در میان افراد داراى سطح تحصیلات و درآمد پائینتر در حال افزایش است.

مطالعات نشان مىدهد كه عوامل ژنتیكى در وابسته شدن یا وابسته نشدن فرد به سیگار نقش دارند.

در میان افرادى كه مبتلا به اختلالات خاص روانپزشكى هستند، احتمال سیگار كشیدن بیشتر است. در پیمایشى كه در آمریكا بر روى دریافتكنندگان خدمات سرپایى روانپزشكى انجام شده، نشان داده شده است كه میزان استعمال سیگار در میان مبتلایان به اسكیزوفرنى ۸۸ درصد، در میان افراد مبتلا به مانیا ۷۰ درصد و در میان مبتلایان به افسردگى ۴۹ درصد است.

پژوهش دیگرى نشان داده است كه ۸۵ درصد كسانى كه به دلیل وابستگى به الكل به مراكز درمانى مراجعه مىكنند نیز سیگارى هستند.

  • استعمال توتون چه احساسى در شما ایجاد مىكند

نیكوتین موجود در تنباكو به سرعت وارد مغز شده، در آنجا به شكل یك محرك عمل كرده و سرعت ضربان قلب و تنفس را افزایش مىدهد. دود سیگار همچنین سطح اكسیژن را در جریان خون كاهش داده و افت درجه حرارت پوست را سبب مىشود. در مورد سیگارىهاى بىتجربه، احتمال بروز سرگیجه، تهوع و سرفه یا عقزدن وجود دارد.

تغییرات خلقى حاصل از استعمال نیكوتین ملایم، پیچیده و قدرتمند هستند. برخى افراد احساس مىكنند كه سیگار كشیدن به هشیارى و تمركزشان كمك كرده و نیز سبب آرامش آنها مىشود. تحقیقات نشان داده است كه سیگار كشیدن افزایش سطح دوپامین را كه مادهاى شیمیایى در مغز است، به همراه داشته و در فرد احساس لذت ایجاد مىكند و تمایل به ادامه این عمل را در فرد برمىانگیزد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

درباره ی فایل ورد

مطلب پیشنهادی

دانلود تحقیق در مورد آشنایی کلی با صنعت پتروشیمی

دسته بندی فنی و مهندسی فرمت فایل ppt حجم فایل 2.983 مگا بایت تعداد صفحات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *